Diş Hekimi Bursa

Hizmetlerimiz

Diş Hekimi Bursa
Diş Hekimi Bursa
Diş Hekimi Bursa
Diş Hekimi Bursa
 1. Diş Hekimi Bursa
 2. Diş Hekimliği tarihçesi
 3. Diş Hekimliği anabilim dalları
  • Ağız çene ve diş radyolojisi
  • Ağız çene ve diş cerrahisi
  • Çocuk diş hekimliği (Pedodonti)
  • Endodonti
  • Ortodonti
  • Periodontoloji (Diş eti hastalıkları)
  • Protetik diş tedavisi
  • Restoratif diş tedavisi
 4. Bursa Diş Polikliniği

 

Diş Hekimi Bursa

Diş hekimi ünvanı kazanmak için lisans Diş Hekimliği fakültelerinden mezun olunması gerekmektedir. Lisans eğitimi boyunca analitik düşünce yeteneğinin ve tıbbı bilgi öğreniminin yanı sıra, el göz koordinasyonu, estetik bakış açısı, malzeme bilgisi ve insan psikolojisi alanında eğitimler verilmektedir.

Teorik ve pratik uygulamaların bir arada olduğu eğitim hayatı boyunca yoğun emek ve çaba sarfedilmektedir.

Bursa Diş Hekimi, olarak kliniğimizde hizmet vermekte olan hekimlerimiz estetik kaygılarıda göz önünde bulundurarak en iyi diş tedavilerini yapmaktadırlar.

 

Diş Hekimliği tarihçesi

Diş hekimliği tarihi ile ilgili ilk bilgiler MÖ 7000 yılına kadar uzanmaktadır. Pakistan’ın Baluchistan’da diş çürük maddesinin çakmak taşı ve kavisli tahtalar ile çıkarılmasına ilişkin bilgiler bulunmaktadır. MÖ 500 yılında ise Çin-Hindistan bölgesinde ilk Diş Macunu kullanılmıştır. Bilenen ilk diş hekimi ise MÖ 2700 yılında antik mısırda Hesi-Re olarak geçmektedir.

Modern zamanlarda ise uzun yıllar tıp bilimi içerisinde dal olarak görülen diş hekimliğinin 18. Yüzyılda başlamıştır. Ülkemizde ise 19. Yüzyılda ayrı bir bilim dalı olarak gelişmeye başlamıştır. 28 Ekim 1909 da Dişçi Mektebi olarak hizmete açılan fakülte modern diş hekimliğinde ülkemizin çağdaş eğitim veren ilk eğitim kurumu olmuştur. Günümüzde 79 diş hekimliği fakültesi eğitime başlamış durumdadır. 23 adet fakülte ise henüz eğitime başlamamıştır.

Diş Hekimliği anabilim dalları

Modern diş hekimliği artan ve değişen ihtiyaçlar nedeniyle anabilim dalları oluşturulması gerekliliği oluşmuştur.

 • Ağız çene ve diş radyolojisi

Ağız çene ve diş bölgesinde hastalık ve rahatsızlıkların tanısını ve yapılacak olan tedavilerin radyolojik ve klinik tespitini yapar. Bu branşta uzmanlık eğitimini tamamlayan diş hekimleri Ağız Çene ve Diş Radyoloğu unvanını alırlar.

 • Ağız çene ve diş cerrahisi

Ağız çene ve diş bölgesinde bulunan tüm yumuşak dokuların, kemiklerin ve dişlerin gerekli olan cerrahi işlemlerinin gerçekleştirildiği anabilim dalıdır. Son dönemde özellikle implant ve diş sıkması (brukisizm) için botoks uygulamaları ile sürekli gelişim içerisindedir. Bu branşta uzmanlık eğitimini tamamlayan diş hekimleri Ağız Çene ve Diş Cerrahı unvanını alırlar.

0-14 yaş aralığında bulunan çocukların daimi ve süt dişlerinin korunmasını ve gerekli durumlarda çürük, travma gibi sorunların giderilmesini amaçlayan ana bilim dalıdır. Bu branşta uzmanlık eğitimini tamamlayan diş hekimleri Pedodontist veya Pedodonti Uzmanı unvanını alırlar.

 • Endodonti

Pulpa ve çevre dokularda meydana gelen hastalıkları tedavi eden diş hekimliği branşıdır. Halk arasında Kanal Tedavisi olarak ta bilinen bu tedavi sanıldığı gibi ağrı veya acı oluşturmaz. Bu branşta uzmanlık eğitimini tamamlayan diş hekimleri Endodontist unvanını alırlar.

 • Ortodonti

Çeneler ve dişler arasında çapraşıklık, diş aralığı gibi problemlerin yanı sıra çenelerin birbiri ile uyumsuzluğunu da her yaş grubunda teşhis ve kontrol eden, durumun düzeltilmesi için tedavi planı yapan ve uygulayan diş hekimliği branşıdır. Tedavi yöntemleri diş teli, braketler, şeffaf plaklar, ortognatik cerrahi gibi araçları içermektedir. Alacakları uzmanlık eğitimi ile Ortodontist unvanını kullanmaya hak kazanırlar.

Dişleri çepeçevre saran dişeti dokularınıda meydana gelen problemlerini (diş eti kanaması, dişeti çekilmesi, dişlerin sallanması, dişeti dokusunun renk ve form bozukluklarını) teşhis eden ve tedaviye yönelik yöntemler uygulayan diş hekimliği branşıdır. Bu branşta uzmanlık eğitimini tamamlayan diş hekimleri Periodontolog unvanını alırlar.

Kaybedilmiş ve eksik dişlerin yerine yapay dişlerin uygulamasının dışında dil, çene ve yüzdeki eksikliklerin de protetik olarak giderilmesini amaçlayan diş hekimliği branşıdır.  Bu branşta uzmanlık eğitimini tamamlayan diş hekimleri Protez Uzmanı unvanını alırlar.

 • Restoratif diş tedavisi

Temelde mine ve dentin tabakasında oluşan tüm rahatsızlık ve sorunların teşhisini ve tedavisini uygulayan diş hekimliği branşıdır. Halk arasında dolgu tedavisi bu uzmanlık dalı alanında bulunmaktadır. Bu branşta uzmanlık eğitimini tamamlayan diş hekimleri Restoratif Diş Tedavisi Uzmanı unvanını alırlar.

Bursa Diş Polikliniği

DM Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği olarak uzman hekim kadromuz ile multidisipliner bir yaklaşım ile Bursa’da en iyi diş tedavisi hizmeti vermeyi amaçlamaktayız.