Pedodonti - Çocuk Diş Hekimliği

Hizmetlerimiz

Pedodonti - Çocuk Diş Hekimliği
Pedodonti - Çocuk Diş Hekimliği

Çocuk Diş Hekimliği (Pedodonti)

Çocuk Diş hekimliği (Pedodonti), bebeklik döneminden başlayarak ergenlik döneminin sonuna kadar (0-16 yaş), çocukların ağız-diş sağlığını ve çene yüz bölgesi gelişimini takip eden, süt ve daimi dişlerin sağlıklı olarak korunmasını sağlayan, çürük, travma, kalıtımsal ve sistemik nedenlerle ağız diş sağlığında ortaya çıkan sorunların giderilmesini amaçlayan bir anabilim dalıdır.

Pedodonti uzmanları bu dönem içerisinde sağlık gereksinimlerine göre tedavi edici ve önleyici tüm tedavileri uygulamaktadırlar.

  • Beslenme önerileri
  • Süt dişi çekimi
  • Çocuk protezleri
  • Önleyici uygulamalar (flour gibi)
  • Travmatik durum tedavileri
  • Endodonti - Ampütasyon
  • Ağız alışkanlıklarının tedavileri - Parmak emme- Dudak emme - Tırnak yeme
  • Gerekli durumlarda dolgular
  • Çekim sonrası oluşan boşluklar için yer tutucular

 

Çocuk diş hekimine ilk ne zaman gidilmeli?

Süt dişleri ağıza ilk sürdükleri dönemde, bebeğin beslenme alışkanlıklarındaki yanlışlıklar ve ailenin süt dişlerine yönelik uygulaması gereken ağız bakım işlemlerini bilmemesi nedeniyle çok hızlı bir şekilde çürüyebilmektedir. Bu nedenle en doğrusu ilk süt dişinin ağızda görünmesiyle birlikte ailelerin bir çocuk diş hekimine başvurmasıdır.

Çocuk Diş Hekimi (Pedodontist), ilk muayenede bebeğin ağız içi muayenesini yaparak doğru beslenme ve ağız bakım alışkanlıkları konusunda aileleri yönlendirmektedir. Erken yaşta diş hekimi ile tanışan çocuklarda oluşabilecek kaygı problemleri, Çocuk Diş Hekimi ve ailelerin işbirliği sayesinde kolayca çözümlenebilmektedir. İlk diş hekimi ziyaretinden mutlu bir şekilde ayrılan bir çocuk, hayatı boyunca diş hekimi korkusu yaşamayacaktır.

Tedavi ihtiyaçları tamamlanan çocukların, diş hekiminin önerisi doğrultusunda 4-6 aylık dönemlerde kontrollerine devam etmesi, gerekli görüldüğünde profosyonel koruyucu uygulamalar (florur, fissür örtücü, remineralize edici uygulamalar) yapılması diş çürüğünün önlenmesinde rutin ağız bakım alışkanlıklarına ilave destek sağlayacaktır.

Çocuk diş hekimliğinde acil tedavi ihtiyaçları nelerdir?

Diş yaralanmaları bebeklik döneminden itibaren çocuklarda sıklıkla karşılaşılan acil müdahale gerektiren durumların başında yer almaktadır. Çocuğun düşmesi, ağzını çarpması ve arkadaşlarıyla çarpışması vb. pek çok neden dişlerde kırılmalara, yer değiştirmelere ve dişlerin yerinden fırlamasına neden olabilmektedir. Diş yaralanmaları ile sıklıkla bebeklerin ilk yürümeye başladığı 1-3 yaşlarında, 7-10 yaş arası okul çocuklarında ve özellikle hareketliliğin arttığı yaz aylarında karşılaşılmaktadır. Bu gibi durumlarla karşılaşıldığında çocuğun genel sağlık durumu öncelikli olarak kontrol edilmelidir. Diş travmaları olduğunda, travmadan sonra geçen süre ile dişin ya da kırık parçanın getiriliş şekli çok önemlidir. Bu sürede kırılan diş parçası kuru kalmamalı, serum fizyolojik, su veya süt içinde saklanarak en kısa sürede çocuk diş hekimi uzmanına (pedodontiste) başvurulmalıdır.

Çocuklarda diş tedavisi için genel anestezi ve sedasyon neden gereklidir?

Diş hekimliğinde koopere olmayan ve yüksek kaygı problemi yaşayan çocuklarda, küçük yaşta olduğu için iletişim kurulamayan çocuklarda ve engelli çocuklarda diş tedavilerinin güvenli ve etkin bir şekilde yapılabilmesi önemli bir problemdir. Böyle durumlarda tedavi gereksinimi olan diş sayısı fazla ise derin sedasyon ve genel anestezi altında diş tedavilerinin yapılması gerekmektedir.

Zamanından önce çekilen süt dişleri nelere sebep olur?

Erken düşen veya çekilen süt dişleri ilerleyen dönemlerde alttan gelen kalıcı dişlerde şekil bozukluklarına ve yamuk ağız içi yerleşimine sabep olur. Zamanında müdahele edilmeyen bu gibi durumlar orta vadede ortodontik sorunlara sebep olur ve büyüme döneminde diş teli takılması durumunu ortaya çıkartır.

Uzun süre biberon, emzik kullanımının  ve parmak emmenin diş sağlığına etkisi nedir?

Bebeklik çağında başlayan ve çocukluk çağına kadar devam eden emzik ve biberon kullanımı ile parmak emme alışkanliğının öncelikle hzılı bir şekilde dişlerin çürümesine ve erken süt dişi kayıplarına sebep olur. Diğer taraftan bu dönem büyümenin en hızlı olduğu ve tüm kemiklerde olduğu gibi çene kemiklerininde şekillendiği dönemdir. Çocukluk dönemine sarkan bu zararlı alışkanlıklar çene kemiklerinin ağzın ön kısmında kapanma sorunlarına (openbite, Ortodonti) neden olur. Bu sebepler ile bu alışkanlıklar mümkün olduğunda kısa sürede bırakılmalıdır.

Pedodonti - Çocuk Diş Hekimliği Bursa

DM Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği olarak küçük misafirlerimize özel hizmet vermekteyiz :D