Diş teli bakımı nasıl yapılmalıdır?

Diş teli bakımı nasıl yapılmalıdır?

Diş teli bakımı diş sağlığının ve estetik görünümün yanı sıra konuşma sorunları açısından da son derece gereklidir.

 

Diş teli bakımı diş sağlığı açısından son derece önemlidir. Dişlerde çarpıklık ve hiza sorunu olması durumunda kullanılan diş telleri, dişlere sürekli bir baskı uygular. Bu da şekil bozuklukları gibi sorunların ortadan kalkmasına yardımcı olur. Ortodontistler tarafından uygulanan diş telleri, baş ve ağız röntgeni çekildikten sonra takılır. Tabi herkes için diş teli uygulaması gerekli değildir. Genelde doktorun uygun bulduğu hastalara diş teli uygulaması yapılmaktadır.

 

Diş teli nasıl takılır? 

Dişlerin iyice temizlenmesi sonrası kurutulmasıyla dişler diş telleri için hazır hale gelmektedir. Diş teli takma işlemi, dişlere uygulanan yapışkan bir maddenin sürülmesinin ardından braketlerin sabitlenmesiyle gerçekleşir. Başlangıçta alışmakta zorlanabileceğiniz teller, yanaklarınıza ve dilinize sıkıntı yaratabilir. Ancak takma işlemi son derece ağrısız ve acısız olarak gerçekleşmektedir. Genelde 1 hafta sonra diş tellerine alışabilirsiniz.

İyi bir diş hekimi, diş sağlığınızı da olumlu yönde etkileyecek öneriler verecektir. Özellikle diş eti çizgisindeki plağı çıkarmak için birçok zamanınız gidecek. Bu gibi detaylara hakim olana kadar soru sormaktan çekinmeyin.

 

Diş Teli Bakımı

Diş tellerinden verimli bir sonuç almak isterseniz ilk yapacağınız iş diş tellerine bakım yapmak olacaktır. Dişlerinizi fırçalamak zor olacağından braketlerin çevresini tamamen temizleyin. Ara yüz fırçalarını kullanarak diş sağlığınız için en güncel temizlik işlemini yapmaya özen gösterin. Diş ipleri en büyük yardımcınız olacaktır. Ancak dişlerinizin arasına sıkışabilen bu ipler, ileri geri hareketlerle dişlerin temizlenmesini sağlayabilir. Dikkatli kullanmazsanız, dişlerinizin arasında kopabilir ve diş etlerinizi kanatabilirler.

Beslenmeye Dikkat

Diş teli ve beslenme de yakından ilgilidir. Dişlerinize zarar verecek şekerli gıdalar ve patlamış mısır, şekerleme, sakız gibi yiyeceklerden uzak durun. Diş kontrollerinizi ihmal etmeden doktorunuzu ziyaret edin. Tedavi süreciniz değişecek olup ne zaman tel kullanmanız gerektiği ya da çıkarma zamanınız kontroller sonucu ortaya çıkacaktır. Bu yüzden dişlerinizi iyice temizlemeye özel gösterirken, ileri ve geri hareketlerle diş temizliğini tamamlamayı alışkanlık haline getirin. Fırçalama işlemlerinde zorlanıyorsanız diş hekiminizin tarif ettiği şekilde temizlik işlerine devam edin.