Bursa DM Diş Kliniği - Dolgu Nedir? 2021

Bursa DM Diş Kliniği - Dolgu Nedir? 2021

Dolgu Nedir?

Dolgu tedavisi dişte oluşan çürük, kırık ya da çatlak problemlerinde kullanılan bir uygulamadır. Dolgu işleminde öncellikle belirtilen sorunlarına sahip diş dokusunun uzaklaştırılması gerçekleştirilir. Temizleme sonrası oluşan boşluk dolgu malzemesiyle doldurulur. Bu sayede bakterilerin tekrar oluşması ve boşluklara girmesi engellenmiş olur.

Diş Dolgusu Çeşitleri Nelerdir?

1. Kompozit Dolgu

Kompozit dolgu yaygın olarak kullanılmaktadır.  Kırık veya çatlak olan dişler için yapılması uygun bir işlemdir.  Ayrıca bu dolgu çeşidi çürük dişler içinde uygulanmaktadır. Bunun için önce çürük dişin içi boşaltılması ve temizlenmesi yapılır. Sonra ise kompozit dolgu malzemesi ile diş doldurma işlemi gerçekleştirilir. Ardından dolgu malzemenin donması beklenir ve bu şekilde kompozit dolgu tedavisi tamamlanır.

Kompozit dolguların kullanım süreleri yapılan işlemin kalitesine göre 3-10 yıl aralığında değişiklik göstermektedir.

Kompozit dolgular büyük boşlukların doldurulması için tercih edilmez. Çünkü bu maddenin kırılgan bir yapıya sahiptir. Bu dolguların sık olarak tercih edilmesinin bir sebebi de fiyatının uygun olmasıdır. Tek seansta gerçekleştirilir

2. Amalgam Dolgular

Gümüş dolgu olarak da bilinmektedir. Altın dolguya göre daha uygun fiyatlıdır. Doğal diş renginde değildir. Bu yüzden görünen dişlere uygulanmamaktadır. Oldukça dayanıklıdır. Amalgam dolgu maddesinin yarısı cıvadan oluşur. Diğer kullanılan maddeler ise gümüş bakır ve kalaydır. Cıvanın sadece kullanılmamasının nedeni saf haldeyken zararlı olmamasıdır. Bu nedenle diğer metaller ile karıştırılarak kullanılır. Bu şekilde zararlı bulunmaz.

3. Altın Dolgular

Genellikle arka dişler için kullanılmaktadır. Diş etine ya da dişe zarar vermez. Bu dolgular dişe yapıştırılarak uygulanmaktadır. 

Altın dolgular en dayanıklı dolgu türlerinden birisidir. Bu yüzden uzun yıllar kullanılabilir.

Diğer dolgu türlerine göre altın dolgunun fiyatı pahalıdır. Bu yüzden çok tercih edilmez. İki seansta gerçekleştirilir. Altın dolguların yapısı çiğneme gücüne dayanıklı ve paslanmazdır.

Dolgu Tedavisi Hangi Diş Sorunlarında Kullanılır?

  1. Dişte oluşan çürükler
  2. Çatlak dişlerin onarılması
  3. Kırık dişler

Dolgu tedavisinin kullanıldığı diş problemleri yukarıda belirtilmiştir.