Hamilelik Döneminde Ağız ve Diş Sağlığı

Hamilelik Döneminde Ağız ve Diş Sağlığı

Hamilelik Döneminde Ağız ve Diş Sağlığı

Kalsiyum ve magnezyum açısından önemli olan hamilelik döneminde ağız ve diş sağlığı son derece ciddi bir konudur.

Hamilelikte ağız ve diş sağlığı birçok anne adayının ciddiye alması gereken konular arasındadır. Özellikle pusette, emzirme ve hamilelik gibi dönemlerde hormonal düzen değişen kadınlarda kalsiyum alımının yetersiz olması birçok probleme neden olabilir. Bu dönemlerde ağız ve diş sağlığına ayrı bir önem gösterilmesi gerekmektedir.

 

Hamilelikte Dişler Neden Önemli?

Ağız ve diş sağlığı hamilelik döneminde son derece önemlidir. Çünkü annenin dişlerinden birinin kaybolacağı gibi batıl inançlar yanlıştır. Hamilelikte sağlık ve spor bakımından sorun yaşamıyorsanız, herhangi bir probleminiz de söz konusu olmayacaktır. Östrojen ve progesteron artışından kaynaklanan plak artışı, düzenli diş bakımı sağlanmazsa iltihaplara neden olabilir. Bu da diş sağlığını olumsuz etkiler.

Yetersiz kalsiyum alımı gibi durumlar söz konusu olduğunda da hem anne hem de bebek son derece önemli bir sorunla karşılaşabilir. Anne gibi doğacak bebeğin de diş sağlığının olumsuz etkilenmesi söz konusu olabilir. Öncelikle sağlıklı beslenme ile başlatılan bu süreçte düzenli diş bakımının da ihmal edilmemesi son derece önemlidir.

 

Hamilelikte Diş Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Eğer dişlerle ilgili bir problem varsa hamilelik döneminde tedavisi yapılmalıdır. Genelde ikinci üç aylık dönemde yapılan bu uygulamalar hamilelikte dişler konusunda birçok müdahalenin gerçekleşmesini sağlar. Diş bakımı söz konusunda sağlığı olumlu yönde etkileyecek olan birçok uygulama, diş bakımının kesintiye uğramaması açısından önem kazanmıştır. Diş bakımın ihmal edilmemesi olası plak birikimi durumlarının önlenmesi açısından son derece önemlidir.

Hastanın jinekoloğuna danışarak ağrı kesici ve loka anestezi kullanımının olup olmayacağı konusunda bilgilendirme yapılacaktır. Diş röntgenleri gibi çekimler de sonraki dönemlere ertelenmesi gerekeninden süreçlerde aciliyet yoksa doğum sonrasına ertelenmesi gereken bir süreç söz konusu olabilir.

 

Beslenme Önemli

Genelikte diş tedavisi gerekli değilse bile, dişlerin sağlıklı bir şekilde kalması için düzenli fırçalanması gerekir. Süt ve mandıra ürünleri tüketilmeli, şekerli ve yapışkan gıdalardan uzak durulmalıdır. Diş sağlığı için rutin diş hekimi kontrolleri ihmal edilmemelidir.